Вивезення дитини за кордон

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про вивезення дитини за кордон, про складання позовної заяви, коли можна обійтися без дозволу другого з батьків на виїзд дитини за кордон, коли дозвіл другого з батьків взагалі не потрібний, куди не можна поїхати без дозволу другого з батьків, як оформити дозвіл на виїзд дитини за рубіж. Ознайомившись з матеріалом статті «Вивезення дитини за кордон» на сайті advokat-dnepropetrovsk.com Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Вивезення дитини за кордон

Часто трапляється так, що розбіжності між батьками призводять до ситуації, коли один із них відмовляється видавати другому дозвіл на вивезення дитини (дітей) за кордон.

Така ситуація не повинна бути перешкодою для закордонних поїздок. Потрібно запастися терпінням і часом — виїзд дитини за кордон можливий за рішенням суду.

Для цього батькові слід звернутися до місцевого суду за місцем реєстрації або перебування відповідача, подавши позовну заяву у порядку цивільного судочинства з проханням надати дозвіл на виїзд дитини (дітей) без згоди та супроводження другого з батьків. Подаючи заяву, позивач сплачує судовий збір у розмірі, передбаченому ст. 4 Закону України “Про судовий збір”.

Зв’язатися з адвокатом

Складання позовної заяви

Складаючи позовну заяву, позивач вказує:

  • мета виїзду дитини за кордон (лікування, відпочинок, відвідування родичів та ін.);
  • термін перебування дитини за кордоном;
  • місце перебування/проживання дитини за кордоном;
  • факт відмови другого з батьків дати згоду на виїзд дитини з країни.

Складаючи заяву, позивач повинен додати до неї докази, що підтверджують викладені у заяві обставини. Наприклад, вказуючи мету виїзду дитини за кордон, батько може додати копію туристичної путівки або путівки до санаторію, довідку з лікувального закладу про те, що дитина потребує лікування за кордоном, копію запрошення від родичів та ін.

Зв’язатися з адвокатом

Коли можна обійтися без дозволу другого з батьків на виїзд дитини за кордон

  • Якщо один із батьків позбавлений батьківських прав, на кордоні достатньо пред’явити відповідне рішення суду або його нотаріально засвідчену копію.
  • Якщо дитина виїжджає з самотньою матір’ю, вона пред’являє на кордоні відповідний документ — свідоцтво про народження дитини, де у графі «батько» стоїть прочерк.
  • Якщо другий батько помер, у пункті пропуску слід пред’явити свідоцтво про смерть або його засвідчену копію.
  • Якщо другий батько зник безвісти і є рішення суду, оригінал чи копію цього рішення треба пред’явити у пункті пропуску.
  • Якщо другий батько дитини іноземець або особа без громадянства. Відповідний факт підтверджується записом у свідоцтві про народження дитини, яке батько, який виїжджає з дитиною, показує при перетині кордону.
  • Якщо другий батько ухиляється від сплати аліментів протягом чотирьох і більше місяців і має відповідну довідку, видану органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.
Зв’язатися з адвокатом

Коли дозвіл другого з батьків взагалі не потрібний

Якщо другий батько не має українського громадянства. Відповідно до законодавства України, долею дитини – громадянина України можуть розпоряджатися лише громадяни України. Якщо другий батько дитини — іноземець або особа без громадянства, її дозвіл на перетин дитиною українського кордону не потрібен. Те саме стосується дітей, зареєстрованих в іншій державі: їм для виїзду з України не потрібен жодний додатковий дозвіл (для в’їзду теж).

Якщо в документах батька або дитини є запис про вибуття на ПМП за межі України або позначка про постановку на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі за кордоном.

Якщо батько, який за рішенням суду повинен виплачувати аліменти, ухиляється від цього обов’язку та заборгованість за аліментами становить суму, еквівалентну чотирьом місячним виплатам та більше. Цей факт має бути підтверджено довідкою, виданою органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Після 29 серпня 2019 року батько, який постійно проживає з дитиною (дітьми), може не оформити дозвіл другого батька на виїзд для дитини (дітей) за кордон, якщо факт постійного проживання з дитиною (дітьми) підтверджується документом із суду або органу опіки. Примітка: Батько, який планує відправитися з дитиною за кордон, повинен повідомити другого батька про заплановану поїздку, а сама поїздка не повинна перевищувати одного місяця.

Куди не можна поїхати без дозволу другого з батьків

Хоч як це дивно, але той факт, що ви можете виїхати з України без дозволу другого з батьків, зовсім не означає, що ви можете в’їхати без цього документа в будь-яку країну. Так, у світі є держави, на територію яких дитина не може потрапити без згоди батька чи матері. До таких країн належать, наприклад, держави шенгенської зони. Тому уважно вивчіть правила тієї країни, яку збираєтесь відвідати з дитиною. Як правило, відповідна інформація зазначається в описі візи. Оскільки візові правила часто змінюються, заздалегідь отримайте якнайбільше інформації про країни, які збираєтеся відвідати з дітьми.

Зв’язатися з адвокатом

Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, аліменти у твердій грошовій сумі, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.

Як оформити дозвіл на виїзд дитини за рубіж

Оформити довіреність на вивезення дитини за кордон нескладно. Знайдіть будь-якого приватного або державного нотаріуса і домовтеся про зручний для вас час. Обидва батьки повинні мати паспорти та ІПН (довідка про присвоєння ідентифікаційного коду). Обов’язково візьміть свідоцтво про народження дитини (дітей). Оформлення дозволу триватиме не більше 20 хвилин.

Якщо дитина виїжджає за кордон з одним із батьків, дозвіл на виїзд дає другий з батьків (підписує відповідний документ, складений нотаріусом).

Якщо дитина їде з родичами або сторонніми людьми (у складі творчого колективу, туристичної групи, делегації тощо), нотаріально завірений дозвіл на перетин дитиною кордону надається і батьком, і матір’ю (вони підписують дозвіл дитині на виїзд). При цьому у дозволі обов’язково має бути зазначена інформація про супроводжуючого дитини (на ім’я цієї людини та оформляється довіреність), про країни перебування (у тому числі транзитних), про цілі та строки подорожі.

Як правило, дозвіл на виїзд дитини за кордон складається для кожної поїздки окремо, із зазначенням країн перебування та термінів від’їзду та повернення — такою є вимога чинного законодавства України. Проте в окремих випадках (лікування, навчання, спортивні заходи, спілкування з родичами та ін.) довіреність можна оформити на низку поїздок або на більш тривалий період без зазначення конкретних термінів виїзду та повернення.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Вивезення дитини за кордон» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал і Ви завжди будете в курсі нововведень законодавства України у сфері сімейного права.
Інформація про нас

Вивезення дитини за кордон

Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: