Визнання батьківства

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про визнання батьківства за рішенням суду,
про позов про визнання батьківства, про встановлення батьківства у судовому порядку, про встановлення батьківства у позовному провадженні, про підстави для визнання батьківства, як проводиться експертиза для встановлення батьківства. Ознайомившись з матеріалом статті «Визнання батьківства» на сайті advokat-dnepropetrovsk.com Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Визнання батьківства за рішенням суду

За відсутності заяв, право на подання яких встановлено чинним Сімейним Кодексом, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що свідчать про походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального Кодексу України.

Позов про визнання батьківства

Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка містить і виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 статті 135 Сімейного Кодексу.

У випадках, коли ймовірний батько дитини, народженої поза шлюбом, або мати дитини відмовляються від подання спільної заяви до РАГС про добровільне визнання батьківства, батьківство може бути встановлене в судовому порядку.

Зв’язатися з адвокатом

Встановлення батьківства у судовому порядку

Для встановлення батьківства у судовому порядку необхідно:

  • щоб батьки дитини не перебували у зареєстрованому шлюбі;
  • щоб ймовірний батько дитини або мати дитини відмовилися від встановлення батьківства у добровільному порядку;
  • щоб була проведена реєстрація народження дитини в органах РАГСу, а також видача свідоцтва про народження дитини слід було, що дитина народилася у незареєстрованому шлюбі.

Встановлення батьківства в судовому порядку можливе як у порядку позовного провадження, так і в порядку особливого провадження (встановлення факту визнання батьківства та факту батьківства).

Встановлення батьківства в позовному порядку можливе, якщо дитина народилася в незареєстрованому шлюбі та батьки дитини (найчастіше гаданий батько, а може й мати) відмовляються від встановлення батьківства у добровільному порядку.

Юридичний інтерес у встановленні батьківства є у дитини, у батьків дитини, у осіб, на утриманні яких знаходиться дитина.

Тому відповідно до Конституції та Цивільного процесуального Кодексу України право на звернення до суду з позовом про встановлення батьківства або із заявою про встановлення факту визнання батьківства чи факту батьківства належить батькам дитини.

Заява про встановлення факту визнання батьківства та факту батьківства батько дитини подавати не може, оскільки встановлення цих фактів можливе лише у разі смерті передбачуваного батька.

Це належить також дитині, який досяг повноліття, опікуну (піклувальнику) дитини, іншим особам, утримання і вихованні яких перебуває дитина.

Зв’язатися з адвокатом

Встановлення батьківства у позовному провадженні

При зверненні із заявою особи, на утриманні якої знаходиться дитина, але яка не є опікуном (піклувальником) дитини, до участі у справі залучається орган опіки та піклування.

Встановлення батьківства в позовному порядку можливе лише щодо дітей, що народилися після 1 жовтня 1968 р., тобто після набуття чинності Основ законодавства про шлюб та сім’ю, оскільки закон, як правило, зворотної сили не має.

Кодекс про Шлюб та Сім’ю передбачає, що при встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір’ю дитини та відповідачем до народження дитини або спільне виховання або утримання ними дитини, або докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, аліменти у твердій грошовій сумі, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.

Підстави для визнання батьківства

Для встановлення батьківства згідно з КпШС достатньо хоча б однієї з перерахованих у Кодексі про Шлюб та Сім’ї підстав, якщо при цьому встановити походження дитини від особи, яку мати вважає (або вона сама вважає себе) батьком дитини.

Слід зазначити, що у Сімейному Кодексі, який регулює питання щодо встановлення походження дітей, народжених у незареєстрованому шлюбі, на відміну від Кодексу про Шлюб та Сім’ю, не передбачено конкретних підстав встановлення батьківства в судовому порядку.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до положень Цивільного процесуального Кодексу.

Зв’язатися з адвокатом

Експертиза для встановлення батьківства

Відповідно до Цивільного процесуального Кодексу суд може призначити експертизу для встановлення батьківства.

Може бути проведена експертиза крові, яка допоможе відповісти на питання, чи виключається батьківство або не виключається.

Може бути проведена медична експертиза для визначення можливості передбачуваного батька до зачаття.

Єдиною експертизою, що дозволяє з найбільшою достовірністю встановити походження дитини від певної особи, є генетична дактилоскопія (експертиза ДНК).

Однак не можна зобов’язати передбачуваного батька дитини на цю експертизу.

Позов про визнання батьківства, як було сказано, може бути пред’явлений матір’ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка містить дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Позов про визнання батьківства може бути пред’явлений також особою, яка вважає себе батьком дитини.

Відповідно до Сімейного Кодексу позов про визнання може бути пред’явлений тільки в тому випадку, коли запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень скоєно матір’ю дитини, яка не перебуває у шлюбі, і відсутня спільна заява батьків дитини, заява батька дитини або рішення суду про встановлення батьківства.

Зв’язатися з адвокатом

Часті питання адвокату

Хто може подати позов про визнання батьківства?
Які умови для встановлення батьківства у судовому порядку?
У якому разі у справі про встановлення батьківства братиме участь опіки та піклування?
Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Визнання батьківства» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал і Ви завжди будете в курсі нововведень законодавства України у сфері сімейного права.
Інформація про нас

Визнання батьківства

Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: