Розділ майна у цивільному шлюбі

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про право на майно жінки та чоловіки, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, про розділ спільного майна у цивільному шлюбі, про встановлення факту проживання однією сім’єю та поділ майна. Ознайомившись з матеріалом статті «Розділ майна у цивільному шлюбі» на сайті advokat-dnepropetrovsk.com Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Право на майно жінки та чоловіки, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою

  1. Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними;
  2. На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіки, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 Сімейного Кодексу.

Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, аліменти у твердій грошовій сумі, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.

Розділ спільного майна у цивільному шлюбі

ч. 1 ст. 74 Сімейного Кодексу передбачає, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Ч. 2 ст. 74 Сімейного Кодексу встановлює, що на майно, яке є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіки, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 Сімейного Кодексу, що передбачає право спільної сумісної власності подружжя.

Отже, ст. 74 Сімейного Кодексу поширює на осіб, які не перебувають між собою у шлюбі, але проживають однією сім’єю, щодо права на набуте ними майно за час спільного проживання, положення Сімейного Кодексу, що регулюють аналогічні відносини осіб, які перебувають у зареєстрованому шлюбі.

Слід зазначити, що наведені положення ст. 74 Сімейного Кодексу суперечать правилам ч. 2 ст. 21 Сімейного Кодексу, які встановлюють, що проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.

Захист фактичних шлюбних відносин встановлено у двох пунктах: визнання спільності майна чоловіка та фактичної дружини, а також у зареєстрованому шлюбі та визнання за фактичним подружжям права на аліменти.

Зв’язатися з адвокатом

Встановлення факту проживання однією сім’єю та поділ майна

Для застосування зазначених наслідків до прав та обов’язків подружжя на майно, що належить їм, і на аліменти фактичним подружжю необхідно було довести наявність наступних обставин: їх спільне співжиття, наявність при цьому співжитті спільного господарства, прояв подружніх відносин перед третіми особами, в особистому листуванні та інших документах, а також залежно від обставин, взаємна матеріальна підтримка, спільне проживання із нею дітей тощо.

На жаль, у ст. 74 Сімейного Кодексу не зазначено ознак фактичних шлюбних відносин. Не зазначено, якою має бути тривалість спільного проживання фактичного подружжя, не визначено та інші ознаки фактичних шлюбних відносин, що ускладнює застосування цієї статті на практиці.

Зв’язатися з адвокатом

Часті питання адвокату

Чи є майно, придбане чоловіком і жінкою, які проживають разом, але не перебувають у шлюбі між собою, їхньою спільною сумісною власністю?
Що потрібно для того, щоб майно чоловіка і жінки, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю, вважалося їхньою спільною власністю?
Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розділ майна у цивільному шлюбі» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал і Ви завжди будете в курсі нововведень законодавства України у сфері сімейного права.
Інформація про нас

Розділ майна у цивільному шлюбі

Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: