
Право на майно жінки та чоловіки, які проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою
- Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними;
- На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіки, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 Сімейного Кодексу.
Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, аліменти у твердій грошовій сумі, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.
Розділ спільного майна у цивільному шлюбі
ч. 1 ст. 74 Сімейного Кодексу передбачає, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.
Ч. 2 ст. 74 Сімейного Кодексу встановлює, що на майно, яке є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіки, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення глави 8 Сімейного Кодексу, що передбачає право спільної сумісної власності подружжя.
Отже, ст. 74 Сімейного Кодексу поширює на осіб, які не перебувають між собою у шлюбі, але проживають однією сім’єю, щодо права на набуте ними майно за час спільного проживання, положення Сімейного Кодексу, що регулюють аналогічні відносини осіб, які перебувають у зареєстрованому шлюбі.
Слід зазначити, що наведені положення ст. 74 Сімейного Кодексу суперечать правилам ч. 2 ст. 21 Сімейного Кодексу, які встановлюють, що проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя.
Захист фактичних шлюбних відносин встановлено у двох пунктах: визнання спільності майна чоловіка та фактичної дружини, а також у зареєстрованому шлюбі та визнання за фактичним подружжям права на аліменти.
Встановлення факту проживання однією сім’єю та поділ майна
Для застосування зазначених наслідків до прав та обов’язків подружжя на майно, що належить їм, і на аліменти фактичним подружжю необхідно було довести наявність наступних обставин: їх спільне співжиття, наявність при цьому співжитті спільного господарства, прояв подружніх відносин перед третіми особами, в особистому листуванні та інших документах, а також залежно від обставин, взаємна матеріальна підтримка, спільне проживання із нею дітей тощо.
На жаль, у ст. 74 Сімейного Кодексу не зазначено ознак фактичних шлюбних відносин. Не зазначено, якою має бути тривалість спільного проживання фактичного подружжя, не визначено та інші ознаки фактичних шлюбних відносин, що ускладнює застосування цієї статті на практиці.
Часті питання адвокату

Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :