Право батьків на відібрання малолітньої дитини від інших осіб
- Відповідно до статті 163 Сімейного Кодексу, батьки мають переважне право перед іншими особами на те, щоб малолітня дитина проживала з ними.
- Батьки мають право вимагати відібрання малолітньої дитини від будь-якої особи, яка утримує її у себе не на підставі закону або рішення суду.
- Суд може відмовити у відібранні малолітньої дитини та передачі її батькам або одному з них, якщо буде встановлено, що це суперечить її інтересам.
Як зазначалося раніше (ч. 1 ст. 151 Сімейного Кодексу), батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Звідси логічно випливає право батьків вимагати відібрання дитини від будь-якої особи, яка утримує її не на підставі закону або рішення суду. Однак це право батьків не є безмежним. Воно визначається відповідністю цього права інтересам дитини.
Відібрання дитини за рішенням суду
У разі відмови осіб, які утримують у себе дитину, повернути її батькам суперечку про повернення дитини вирішується судом. Суд, вирішуючи цю суперечку, відповідно до абзацу 2 п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім’ю України” враховує ті самі обставини, які беруть до уваги при вирішенні питання щодо спору між батьками всі фактори. Наприклад, місце проживання дитини, а саме: моральний вигляд батьків або осіб, у яких знаходиться дитина, прихильність батьків або зазначених осіб до дитини та прихильність дитини до батьків або зазначених осіб, матеріально-побутові умови сторін, що сперечаються тощо (див. 151 Сімейного Кодексу).
При розгляді спору між батьками та третіми особами про місце проживання дітей обов’язково наявність письмового укладання органів опіки та піклування, а також участь цих органів та прокурора у судовому засіданні.
Сімейне законодавство встановлює право батьків на відібрання лише малолітньої дитини (до 14 років). Ця ситуація пояснюється тим, що згідно з Цивільним Кодексом діти з 14-річного віку можуть самостійно обирати місце проживання. Але в такий спосіб виходить, що батьки не можуть вимагати відібрання неповнолітньої дитини (від 14 до 18 років) від інших осіб. Отже, якщо дитину віком 14-15 років хтось викрадає, то батько не може вимагати від викрадача її повернення. Якщо це суперечить інтересам дитини.
Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, аліменти у твердій грошовій сумі, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.
Право батьків на повернення дитини від третіх осіб
Право батьків повернення дитини від третіх осіб може бути реалізовано, якщо передача їм дітей відповідає інтересам дитини. За рівних умов для виховання дитини у батьків та третіх осіб перевагу мають батьки. Навіть якщо у батьків будуть дещо гірші матеріально-побутові умови, перевага має бути віддана їм, якщо вони можуть створити нормальні умови для виховання дитини.
Часті питання адвокату
Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :