Звільнення від сплати заборгованості за аліментами

Встановлення строку сплати заборгованості за аліментами. Звільнення від сплати заборгованості за аліментами

З урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд може відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами.

За позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв’язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має важливе значення.

Суд може звільнити платника аліментів від сплати заборгованості, якщо буде встановлено, що вона виникла внаслідок ненадання без поважної причини виконавчого листа до виконання особою, на користь якої присуджено аліменти.

За загальним правилом, якщо розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а разі спору — судом, термін сплати заборгованості встановлюється у постанові державного виконавця чи рішенні суду.

Відстрочка сплати аліментів

Однак відповідно до Цивільного процесуального Кодексу суд може при ухвалі рішення визначити порядок його виконання, надати відстрочку або розстрочку виконання у тих випадках, коли його виконання ускладнюється або стає неможливим, зокрема у зв’язку з важким матеріальним становищем відповідача та з інших поважних причин (наприклад у зв’язку з хворобою відповідача, знаходженням його у тривалому відрядженні тощо).

За наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення суду про стягнення аліментів або унеможливлюють його виконання, державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду або іншого органу, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочення виконання, а також про зміну способу та порядку виконання (ч. I ст. 33 Закону України “Про виконавче провадження”).

Таким чином, надання відстрочки або розстрочення можливе як при винесенні судового рішення, так і після його ухвали, але в цьому випадку зміна строків виконання рішення суду фіксується в окремій самостійній ухвалі суду. Зазначені дії суд може вчинити незалежно від того, до чи після судового процесу виникли зазначені обставини.

Повне чи часткове звільнення від сплати аліментів

Повне або часткове звільнення платника аліментів від сплати заборгованості за аліментами може мати місце тільки за його позовом.

Судом така вимога може бути задоволена лише на підставах, зазначених у ч. 2 ст. 197 Сімейного Кодексу, а саме: якщо заборгованість за аліментами утворилася внаслідок тяжкої хвороби платника аліментів або з інших поважних причин (наприклад, у зв’язку з перебуванням його у лавах Збройних Сил України на дійсній строковій службі; у зв’язку з тяжким матеріальним становищем або у зв’язку з такими, що склалися) йому несприятливими обставинами утрудняють сплату заборгованості за аліментами тощо).

Отже, лише за наявності зазначених умов платник аліментів за рішенням суду може бути звільнений повністю або частково від сплати заборгованості за аліментами. Питання про те, чи є обставини, на які посилається платник аліментів, є суттєвими, вирішує суд.

Виконавчий лист про стягнення аліментів

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 21 Закону України “Про виконавче провадження” виконавчі листи (у тому числі про стягнення аліментів) можуть бути пред’явлені до виконання протягом трьох років.

На вимогу стягувача аліментів виконавчий лист видається йому на руки. І тут від стягувача (одержувача аліментів) залежить пред’явлення у майбутньому виконавчого листа для стягнення. Закон (ч. 3 ст. 197 Сімейного Кодексу) виходить з того, що якщо заборгованість зі сплати аліментів утворилася внаслідок ненадання виконавчого листа до виконання з вини особи, на користь якої присуджено аліменти, суд має право звільнити боржника від сплати такої заборгованості.

Часті питання адвокату

У якому разі суд може звільнити платника від сплати аліментів?
У якому разі можливе відстрочення сплати аліментів?
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: