Визначення походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіки, які не перебувають у шлюбі між собою

Визначення походження дитини від батька за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою

Заява про визнання батьківства

Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою.

Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до державного органу реєстрації актів цивільного стану.

Заява про визнання батьківства неповнолітньою

Якщо заяву про визнання себе батьком дитини подано неповнолітнім, державний орган реєстрації актів цивільного стану повідомляє батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини.

Заява про визнання батьківства без особистого подання

Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального посвідчення.

Скрябін Олексій Миколайович
адвокат, доктор юридичних наук
Нашим адвокатам часто ставлять такі питання: Який порядок встановлення батьківства? Як визнати батьківство? Як заперечити батьківство? Як встановити батьківство у судовому порядку?

На нашому сайті  advokat-dnepropetrovsk.com Ви знайдете всі відповіді на питання, що Вас цікавлять, в галузі сімейного законодавства України.

Добровільне визнання батьківства

У добровільному порядку батьківство може бути встановлене шляхом подання спільної заяви батьком та матір’ю дитини до органів РАЦСу (ст. 126 СК).

Добровільне визнання батьківства можливе не тільки щодо дітей, що народилися після 1 жовтня 1968 р. (з цього моменту введено в дію Основи законодавства Союзу РСР та союзних республік про шлюб та сім’ю, які передбачили добровільне та судове встановлення батьківства у разі народження дитини у незареєстрованому шлюбі). ), а й щодо дітей, що народилися до 1 жовтня 1968 р.

Це положення передбачено ст. 3 Закону СРСР від 27 червня 1968 р. “Про затвердження Основ законодавства Союзу РСР та союзних республік про шлюб та сім’ю”.

Наведене положення підлягає застосуванню і на цей час відповідно до постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 р. “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів Спілки РСР”.

У ньому зазначено, що законодавчі акти СРСР застосовуються в Україні з питань, що не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України до прийняття відповідних актів законодавства України.

Добровільне визнання батьківства при одруженні з матір’ю дитини

Добровільне визнання батьківства можливе і при одруженні з матір’ю дитини.

Воно має бути оформлене так само, як і у випадку звичайного добровільного визнання батьківства, тобто шляхом подання спільної заяви особою, яка визнає себе батьком дитини, та матір’ю дитини до РАГСу.

Визнання батьківства щодо повнолітньої дитини

Для встановлення батьківства щодо дитини, яка досягла повноліття, потрібна її згода.

Визнання батьківства неповнолітнім громадянином

У літературі зазначають, що добровільне визнання батьківства можливе і неповнолітнім громадянином.

Він може бути записаний батьком не тільки тоді, коли був одружений, але й тоді, коли дитина народилася поза шлюбом, а вона була в добровільному порядку визнана батьком.

Слід погодитися з думкою, згідно з якою добровільне визнання батьківства неповнолітнім батьком можливе лише за згодою його батьків та піклувальників.

Це пояснюється тим, що неповнолітня особа може не повністю усвідомлювати всі наслідки добровільного визнання батьківства, а також тим, що у разі добровільного визнання батьківства права та обов’язки виникають не тільки у батька дитини, а й у батьків неповнолітнього батька.

Так, ст. 95 КпШС та ст. 265 СК передбачають у певних випадках обов’язок діда, бабки утримувати своїх неповнолітніх онуків.

Ч. 2 ст. 126 СК передбачає, що якщо заяву про визнання себе батьком подано неповнолітнім, державний орган реєстрації актів цивільного стану повідомляє батьків, опікуна, піклувальника про запис неповнолітнього батьком дитини.

Звісно ж, у разі потрібно як повідомлення батьків неповнолітньої особи, а й їх згода, тому що у них, як було зазначено, виникнути аліментні обов’язки.

Строки подання заяви про визнання громадянина батьком дитини

Ст. 126 СК встановлює, що спільна заява осіб, які не перебувають у шлюбі, про визнання громадянина батьком дитини може бути подана до органів РАЦСу як до, так і після народження дитини.

Якщо в одного або обох батьків відсутня можливість особистого подання спільної заяви до органів РАЦСу, вона може бути подана через представника або надіслана поштою за умови її нотаріального посвідчення.

У добровільному порядку батьківство, як було зазначено, може бути встановлене шляхом подання спільної заяви батьком та матір’ю дитини до органів РАЦСу.

Добровільне визнання батьківства є одностороннім безповоротним юридичним актом, скоєним в РАЦСі і породжує правовідносини між батьком і дитиною.

Мати дитини висловлює лише свою згоду, щоб даний чоловік визнав себе батьком її дитини.

Однак якщо мати дитини дає свою згоду, щоб даний чоловік був визнаний батьком дитини і висловлює свою згоду в спільній заяві з особою, яка визнає себе батьком дитини, до органів РАЦСу, то цим вона висловлює свою волю, щоб між цим громадянином і дитиною виникли правовідносини щодо батьківства.

У цьому разі хіба що має місце одностороння угода.

При подачі спільної заяви до органів РАЦСу матір’ю дитини та особою, яка визнає себе батьком дитини, воля цих осіб спрямована не на виникнення, зміну та припинення цивільних правовідносин, а на виникнення правовідносин батьківства.

Чи можна скасувати визнання батьківства

Визнання батьківства може бути відкликано надалі й у сенсі є безповоротним юридичним фактом.

Однак якщо особа, яка визнала себе батьком, згодом дізнається, що вона насправді не є батьком, вона може оскаржити батьківство (ст. 56 КпШС 1969 і ст. 136 СК).

При добровільному визнанні батьківства правовідносини дитини з батьком та її родичами виникають з народження дитини (ст. 57 КпШС 1969 р., ст. 134 СК).

Адвокат з визнання батьківства та спірних сімейних питань

  • проконсультує з ваше питання;
  • допоможе визначити оптимальний варіант вирішення справи;
  • підготує усі необхідні документи;
  • супроводжує протягом усього судового процесу.

Наші адвокати зроблять все необхідне для швидкого та якісного завершення справи!

Скрябін Олексій Миколайович
адвокат, доктор юридичних наук
Звернення до нас – це спосіб заощадити час та гроші у вирішенні питань у справах про визнання чи відмови від батьківства.

Якщо Ви не знаєте, як правильно вчинити, щоб вирішити питання на Вашу користь – напишіть або зателефонуйте нашим юристам із сімейних питань!

Перший крок на шляху до успіху у вирішенні справи про батьківство – звернення до добрих сімейних адвокатів!

Ставте лайк, якщо стаття виявилася для Вас корисною. Ми, у свою чергу, намагатимемося надати Вам найактуальнішу інформацію про всі зміни у сімейному законодавстві України!

 

Часті питання сімейному адвокату

☑ Як встановлюється батьківство, якщо чоловік і жінка не перебувають у шлюбі?
☑ Як подати заяву на батьківство без особистої присутності?
☑ Чи може неповнолітній визнати батьківство?
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: