Право на утримання після розірвання шлюбу

Право на утримання після розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу не припиняє права особи на утримання, що виникли під час шлюбу.

Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року з дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу.

Чи повинен чоловік утримувати дружину після розлучення

Особа має право на утримання і тоді, коли вона стала інвалідом після закінчення одного року з дня розірвання шлюбу, якщо його інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо його колишнього чоловіка, колишньої дружини під час шлюбу.

Якщо на момент розірвання шлюбу жінці, чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більше п’яти років, вона матиме право на утримання після досягнення цього пенсійного віку, за умови, що у шлюбі вони спільно проживали не менше десяти років.

Якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, турботою про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав змоги здобути освіту, працювати, обійняти відповідну посаду, вона має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, коли є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу.

Право на утримання у цьому випадку дійсне протягом трьох років з дня розірвання шлюбу.

Права та обов’язки подружжя в Україні

При розірванні шлюбу, на відміну від визнання шлюбу недійсним, правничий та обов’язки подружжя не анулюються. Тому розірвання шлюбу не припиняє права особи на утримання, що виник у нього під час шлюбу.

Потребуючий і непрацездатний чоловік має право на отримання аліментів від іншого чоловіка, якщо той може їх платити, не тільки в період стану в шлюбі, але і після його розірвання, якщо чоловік, який вимагає аліменти, став непрацездатним до розірвання шлюбу або не пізніше одного року після розлучення. Для наявності аліментного зобов’язання між колишнім подружжям необхідно, щоб колишній чоловік, який вимагає аліменти, був нужденним і непрацездатним (про поняття потреби та непрацездатності див. у коментарі до ст. 75 Сімейного Кодексу), а чоловік, від якого вимагають аліменти надати.

Скільки потрібно перебувати у шлюбі, щоб мати право на аліменти від чоловіка після розлучення

Якщо подружжя перебували у шлюбі тривалий час, нужденний і непрацездатний чоловік має право на аліменти від іншого колишнього чоловіка і в тому випадку, якщо він досяг пенсійного віку не пізніше 5 років після розлучення. Закон не передбачає конкретний термін, протягом якого треба перебувати у шлюбі, щоб суд визнав тривалість одруженого.

Але при цьому ч. 3 ст. 76 Сімейного Кодексу передбачає, що, якщо подружжя перебувало у шлюбі не менше 10 років, право на аліменти у подружжя, який потребує матеріальної допомоги, виникає за умови, якщо на момент розірвання шлюбу жінці до досягнення 55, а чоловікові до досягнення 60 років залишилося не понад 5 років.

Колишній чоловік має право на отримання утримання від іншого колишнього чоловіка й тоді, коли він став інвалідом після закінчення одного року з дня розірвання шлюбу, якщо його інвалідність була результатом протиправної поведінки стосовно нього іншого колишнього чоловіка (ч. 2 ст. 76 Сімейного Кодексу). У цьому випадку право чоловіка, який став інвалідом, на утримання не виключає його право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди на підставах, передбачених статтями 440 та 440-1 Цивільного Кодексу 1963 (статті 1166 та 1167 Цивільного Кодексу 2003).

Якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, турботою про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав змоги здобути освіту, працювати, обійняти відповідну посаду, вона має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, коли є працездатним, за умови, що він потребує матеріальної допомоги і що інший колишній чоловік може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання у цьому випадку продовжується протягом трьох років з дня розірвання шлюбу (ч. 4 ст. 76 Сімейного Кодексу).

Таким чином, у разі передбаченому ч. 4 ст. 76 Сімейного Кодексу, чоловік, який не отримав освіти з поважних причин, має право на аліменти від іншого подружжя, якщо він потребує, і якщо інший колишній чоловік має можливість надавати матеріальну допомогу. Факт непрацездатності чоловіка, що вимагає аліменти, в цьому випадку встановлювати не потрібно.

Часті питання адвокату

У якому випадку особа має право на утримання після розірвання шлюбу?
У якому випадку особа передпенсійного віку після розірвання шлюбу матиме право на утримання?
У якому разі працездатна особа після розірвання шлюбу матиме право на утримання?
advokat-dnepropetrovsk.com

ГУГЛ

аліменти на дружину Україна 2021

аліменти на утримання дружини у декреті України

чи повинен чоловік утримувати дружину після розлучення

аліменти дружині інваліду

розмір аліментів на утримання дружини

розлучення з дружиною інвалідом Україна

права та обов’язки подружжя Україна

права дружини на чоловіка

ЯНДЕКС

аліменти на дружину

дружина подала на аліменти

аліменти на колишню дружину

аліменти на утримання дружини

аліменти дитині колишній дружині

подати на аліменти на колишню дружину

чи може дружина подати на аліменти

аліменти дружині до 3 років

аліменти на дружину у шлюбі

аліменти на дружину до 3

аліменти плачу колишній дружині

чоловік подав на аліменти на дружину

Перевірила Вікторія 07.05.21

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
У якому випадку особа має право на утримання після розірвання шлюбу?
Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року з дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги, і якщо її колишній чоловік, колишня дружина може надавати матеріальну допомогу.
У якому випадку особа передпенсійного віку після розірвання шлюбу матиме право на утримання?
Якщо на момент розірвання шлюбу жінці, чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більше п'яти років, вона матиме право на утримання після досягнення цього пенсійного віку, за умови, що у шлюбі вони спільно проживали не менше десяти років.
У якому разі працездатна особа після розірвання шлюбу матиме право на утримання?
Якщо у зв'язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, турботою про членів сім'ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав змоги здобути освіту, працювати, обійняти відповідну посаду, вона має право на утримання у зв'язку з розірванням шлюбу і тоді, коли є працездатним, за умови, що він потребує матеріальної допомоги й що інший з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання у цьому випадку продовжується протягом трьох років з дня розірвання шлюбу (ч. 4 ст. 76 Сімейного Кодексу).