Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі
- Якщо платник аліментів має нерегулярний дохід, що змінюється, частина доходу отримує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
- Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі
У СК передбачена можливість в окремих випадках визначати розмір аліментів на дитину не в пайовому відношенні до заробітку (доходу) платника аліментів, а у твердій грошовій сумі.
Аналіз СК свідчить про те, що аліменти стягуються у твердій грошовій сумі тільки в тих випадках, якщо їхнє стягнення у пайовому відношенні неможливе або складне.
У СК міститься приблизний перелік таких випадків: нерегулярний, мінливий заробіток (дохід) платника аліментів (наприклад, у письменників, художників, музикантів), отримання заробітку (частини заробітку) у натурі (членами кооперативів).
Перелік випадків стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини на твердій грошовій сумі, встановлений цією нормою права, не є вичерпним, бо закон говорить і про наявність інших обставин, що мають важливе значення, коли стягнення аліментів у пайовому відношенні до заробітку (доходу) неможливе або складне.
Іншими обставинами, які мають важливе значення та надають суду право визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, є, зокрема, випадки, коли з кожним із батьків залишаються неповнолітні діти.
У такому разі аліменти стягуються з одного з батьків на користь іншого, менш забезпеченого, залежно від матеріального та сімейного стану батьків.
Діти повинні бути в рівних умовах, тому розмір аліментів визначається залежно від матеріального та сімейного стану обох батьків.
Оскільки батьки несуть рівні обов’язки щодо утримання своїх дітей, у випадках, коли діти залишаються при кожному з них, суд визначає розмір аліментів з одного з батьків на користь іншого, менш забезпеченого, у пайовому відношенні до заробітку платника.
У жорсткій грошовій сумі аліменти стягуються не тільки тоді, коли про це просить одержувач аліментів — позивач, а й тоді, коли про це просить платник аліментів — відповідач.
Індексація аліментів у твердій грошовій сумі
Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Відповідно до Закону об’єктами індексації є грошові доходи громадян, одержані ними у гривнях на території України та не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування збитків, заподіяних працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди, у разі втрати годувальника.
Кабінет Міністрів України може встановлювати та інші об’єкти індексації.
Підтримка купівельної спроможності встановлених законодавством України соціальних виплат, які мають цільовий та разовий характер (одноразова допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо) здійснюється шляхом підвищення державних соціальних гарантій та інших виплат, з яких визначаються розміри соціальних виплат, які є об’єктами індексації.
Індексації підлягають грошові доходи населення межах прожиткового мінімуму, встановленого відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.
Часті питання адвокату
Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :