Розпорядження майном подружжя

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про право подружжя на розпорядження майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності, про спільну власність подружжя в Україні, про види майнових договорів та про віндикаційний позов. Ознайомившись з матеріалом статті «Розпорядження майном подружжя» на сайті advokat-dnepropetrovsk.com Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Право подружжя на розпорядження майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності

  1. Дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.
  2. При укладанні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою іншого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладено іншим з подружжя без неї, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.
  3. Для укладання одним із подружжя договорів, що вимагають нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації, а також договорів про цінне майно, згода іншого з подружжя має бути надана письмово.

Згода на укладення договору, що потребує нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

  1. Договір, укладений одним із подружжя на користь сім’ї, створює обов’язки для іншого з подружжя, якщо майно, отримане за договором, використане на користь сім’ї.
Зв’язатися з адвокатом

Спільна власність подружжя в Україні

Подружжя, як було сказано, мають рівні права на належне їм спільне майно.

Тому, згідно з СК та ЦК, подружжя розпоряджається спільним майном за взаємною згодою.

Подружжя у повсякденному житті здійснюють угоди щодо спільного майна майже щодня, наприклад, дрібні побутові угоди щодо придбання предметів споживання.

Вимога про надання одним із подружжя згоди іншого з подружжя на вчинення таких угод призвела б до надзвичайної скрути громадянського обороту.

Тому СК, з припущення про єдність інтересів подружжя, встановлює презумпцію згоди одного з подружжя при скоєнні угод із загальним майном іншим з подружжя.

Таке саме положення передбачено щодо розпорядження майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності.

Ця презумпція не поширюється на вчинення одним із подружжя договорів, які мають бути нотаріально оформлені, а також договорів щодо цінного майна.

Згода іншого подружжя у разі має бути письмовим.

СК передбачає, що згода одного з подружжя на укладення договору іншим з подружжя, що вимагає нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.

Аналогічне положення передбачено абзацом третім ЦК щодо укладання зазначених договорів при розпорядженні майном, яке є об’єктом права спільної сумісної власності.

Зв’язатися з адвокатом

Види майнових договорів

Можна зробити висновок, що СК розрізняє три види договорів за розпорядженням майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя залежно від способу вираження волі одним із подружжя на вчинення договорів іншим з подружжя:

  1. Дрібні побутові договори. Під час укладання цих договорів ч. 2 ст. 65 СК встановлює категоричне правило, відповідно до якого є згода іншого з подружжя на вчинення таких договорів і ця згода не може бути спростована. Під дрібними побутовими договорами слід розуміти договори, що задовольняють побутові потреби особи та стосуються предмета, що має невисоку вартість (абзац другий п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦК). Однак це не означає, що чоловік не може подати позов про визнання такого договору недійсним. Подібне твердження суперечить нормам ЦПК. Суд же, залежно від конкретних обставин справи, може визнати такий договір дрібним побутовим і в цьому випадку в позові відмовити.
  2. Договори, які за межі дрібних побутових. Щодо цих договорів СК встановлює презумпцію згоди одного з подружжя на вчинення зазначених договорів іншим з подружжя. Проте СК не встановлює критерію, у разі такий договір можна визнати недійсним. У СК йдеться про те, що такий договір може бути визнаний недійсним тільки в тому випадку, якщо буде доведено, що покупець діяв несумлінно, тобто знав або повинен бути знати, що інший з подружжя згоди на вчинення цього договору не давав. У СК зазначено, що угода, вчинена одним із подружжя за розпорядженням загальним майном подружжя, може бути визнана недійсною за мотивами відсутності згоди іншого подружжя лише на його вимогу і лише у випадках, якщо доведено, що інша сторона у правочині знала або свідомо повинна була знати про незгоду іншого чоловіка скоєння цієї угоди.
  3. Договори, що вимагають нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації, а також договори про цінне майно. На укладання таких договорів не поширюється положення про наявність презумпції згоди іншого подружжя. Відповідно до СК згоду іншого з подружжя має бути дано письмово, а на укладення договору, що вимагає нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації, має бути нотаріально посвідчено. За відсутності такої прямо вираженої згоди іншого з подружжя зазначені договори за позовом іншого подружжя мають бути визнані недійсними.

Дискусійним є питання про можливість захисту права одного з подружжя у разі, якщо цей чоловік доведе, що він не давав згоди на вчинення іншим подружжям договору щодо відчуження спільного майна подружжя, який виходить за межі дрібного побутового договору, а контрагент за договором (придбувач майна) є сумлінним покупцем.

У разі відчуження одним із подружжя спільного майна без згоди іншого подружжя цей чоловік може зажадати майно у сумлінного набувача на підставі ЦК, що передбачає право власника зажадати належне йому майно сумлінного відплатного набувача на тій підставі, що річ вибула з володіння власника крім нього. В даному випадку можна пред’явити віндикаційний позов, який є одним із видів речово-правових позовів.

При скоєнні договорів із спільним майном одним із подружжя, як було сказано, вважається, що ці договори укладені за згодою іншого подружжя, за винятком договорів, для вчинення яких потрібна прямо виражена згода іншого подружжя, тобто зобов’язальні правовідносини за такими договорами з контрагентом виникають у обох подружжя.

Речово-правові позови спрямовано захист права власності як абсолютного суб’єктивного права.

Ці позови пов’язані з будь-якими конкретними зобов’язаннями.

Зв’язатися з адвокатом

Віндикаційний позов

Віндикаційний позов є позадоговірним позовом, може бути пред’явлений лише за відсутності договірних відносин між власником і власником.

Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробітку, аліменти у твердій грошовій сумі, додаткові витрати на дитину, договір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.

Тому в даному випадку віндикаційний позов того з подружжя, який вважає, що спільне майно було відчужено без його згоди, може бути задоволений тільки в тому випадку, якщо він доведе цей факт, а також доведе, що відчужена річ, що належить подружжю на праві спільної спільної. власності, вибула з його володіння без його волі, якщо набувач був відплатним сумлінним набувачем або якщо набувач був безоплатним сумлінним набувачем.

Відповідно до СК договір, укладений одним із подружжя на користь сім’ї, створює обов’язки для іншого з подружжя, якщо майно, отримане за договором, використане на користь сім’ї.

Звісно ж, що наведене становище діє, якщо чоловік, який укладав такого договору, не доведе, що він заперечував проти його укладання.

Зв’язатися з адвокатом

Часті питання адвокату

У якому разі дружина чи чоловік мають право звернутися до суду із позовом про визнання договору на майно недійсним?
Нужно ли письменное согласие второго супруга при заключении одним из супругов договора на ценное имущество?
Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розпорядження майном подружжя» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал і Ви завжди будете в курсі нововведень законодавства України у сфері сімейного права.
Інформація про нас

Розпорядження майном подружжя

Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: