Розлучення через РАГС за спільною згодою
Стаття 106 Сімейного кодексу України регулює адміністративний порядок припинення шлюбу через органи РАГСу за загальною згодою дітей. Для її застосування необхідно, щоб дотримувалися одночасно дві умови:
- загальну згоду на припинення шлюбу;
- відсутність спільних дітей віком до 18 років.
Цей порядок розлучення в ЗАГС можна розділити на дві окремі стадії:
- подання до органу РАГСу документів та заяви про розлучення (частина 1 стаття 106 Сімейного кодексу України);
- складання органом РАГСу актового запису про розлучення (частина 2 стаття 106 Сімейного кодексу України).
Державна реєстрація розлучення проводиться на підставі наданих документів та письмової заяви про розлучення без дітей, у якій має бути чітко зазначено про відсутність у них спільних дітей.
Порядок розлучення з чоловіком через РАГС
У разі розлучення, передбаченому статтею 106 за загальною згодою подружжя, функція органу РАГСу зводиться до реєстрації, тобто юридичному посвідченню факту припинення шлюбних відносин, тому причини та мотиви розлучення не надаються органам РАГСу і останнім не з’ясовуються і не оцінюються.
Якщо один із подружжя з поважної причини (у зв’язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості) не може особисто подати документи та заяву про розлучення до РАГСу, така заява, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою або прирівняною до нього, від його імені може подати другий із подружжя, про що робиться відмітка в журналі обліку документів та заяв про розлучення без дітей.
Після того, як РАГС прийняв документи та заяву про розлучення без дітей, відділ РАГС роз’яснює порядок та умови державної реєстрації розлучення, а також момент його припинення.
Розлучення через РАГС в односторонньому порядку з недієздатним
Порядок розлучення, передбачений у статті 107 Сімейного кодексу України, є спрощеним адміністративним порядком розлучення у РАГСі.
Особливості цього порядку обумовлені тим, що у випадках визнання особи безвісно відсутньою або недієздатною органи РАЦСу не мають можливості встановити згоду цієї особи розірвати шлюб, як це відбувається у порядку, визначеному статтею 106 Сімейного кодексу України.
У першому випадку фактична відсутність фізичної особи у РАГСі перешкоджає встановленню її волі, тоді як фізична особа визнана судом недієздатною, не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними і тому не може висловити юридично значущу згоду на розлучення.
Розлучення через РАГС в односторонньому порядку з безвісно відсутнім
У разі визнання одного з подружжя безвісно відсутнім або недієздатним наявність у пари неповнолітніх дітей не є перешкодою для розлучення в органах РАГСу.
Справи про визнання фізичної особи недієздатною та визнання фізичної особи безвісно відсутньою суд розглядає у порядку особливого провадження відповідно до положень Цивільного процесуального кодексу.
До заяви про розлучення у РАГСі відповідно до положень статті 107 СКУ, ініціатором розлучення додаються окремі документи, а саме – копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання іншого подружжя безвісно відсутнім або недієздатним.
Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 р. пункт 3 частини 1 статті 107 Сімейного кодексу України, який стосувався ситуації, коли інший чоловік був засуджений за скоєння злочину до позбавлення волі на строк не менше трьох років, було виключено.
Такі справи, згідно з чинним законодавством, розглядаються у порядку особливого провадження за заявою, якщо чоловік є засудженим до позбавлення волі, без визначення строку позбавлення волі для таких випадків.
Необхідно пред’явити такі документи:
- оригінали паспортів;
- оригінал свідоцтва про шлюб:
- оригінал квитанції про сплату державного мита
- заповнена заява про розлучення без дітей.