Які причини розлучення в Україні?
Причини припинення шлюбу регулюються нормами сімейного права.
- Шлюб розривається смертю одного з подружжя або визнаний померлим у суді;
- Шлюб припиняється за його розірвання;
- Якщо один із подружжя помирає до набрання чинності рішенням про розлучення, шлюб вважається розірваним зі смертю чоловіка;
- Якщо один із подружжя помирає в день набуття чинності указом про розлучення, шлюб вважається розірваним внаслідок розірвання шлюбу.
Розлучення – одна з основних причин розірвання шлюбу в Україні. Розлучення відбувається, коли подружжя не хоче продовжувати стосунки і хоче зберегти шлюбний союз.
Сьогодні національне сімейне право передбачає розірвання шлюбу у двох державних органах – РАГСі/РАЦСі та суді.
Адміністративне розлучення ґрунтується на статтях 106, 107 СК:
- на взаємне прохання подружжя;
- на прохання одного з подружжя, якщо інший визнаний недієздатним або безвісно відсутнім;
Судове розлучення відбувається відповідно до статей 109, 110 СК на підставі:
- заяву подружжя;
- спільну заяву подружжя.
Причини одностороннього розлучення
Розлучення за обопільною згодою в Україні можливе як у РАГСі, так і в судовій системі.
Причина одностороннього розлучення – відсутність згоди іншого чоловіка та здійснюється лише у суді.
Якщо подружжя згодне на шлюборозлучний процес, але один з них не може бути присутнім при подачі заяви до РАГСу, розлучення буде проведено судом в односторонньому порядку.
Право подати заяву про розлучення одному з подружжя гарантується статтею 110 СК.
Після з’ясування всіх фактичних причин розірвання шлюбу та подання позовів у цілому суд ухвалює рішення.
Причини відмови у розлученні
Згідно з діючим сімейним правом, є певні причини для відмови у розлученні.
Коли ми говоримо про РАГС/РАЦС, то причинами відхилення заяви про розлучення є:
- одностороння заява чоловіка про розлучення;
- наявність спільних дітей;
- скарга за місцем проживання чоловіка;
- Відсутність одного з подружжя для заяви про розлучення. У певних випадках допускається розлучення через РАГС/РАЦС без присутності (на сторінці Розлучення через РАГС/РАЦС без присутності) одного з подружжя.
Суд може відхилити заяву через грубі порушення у заяві статей 173, 175, 183 КПК.
Керуючись статтею 185 Цивільного кодексу, суддя може вирішити, що заява залишається нерухомою. Це визначення вказує на помилки в програмі, яку потрібно виправити.
Суд встановлює термін виправлення помилок та повторного подання позову.
Відмова у прийнятті заяви може вказувати на недотримання місцевої юрисдикції шлюборозлучного процесу у цьому суді відповідно до статей 27, 28, 29 ЦПК.
При дотриманні всіх вимог до складання та подання заяви суд приймає клопотання до розгляду та аналізує фактичні відносини пари, наявність разом дітей та інші обставини у сім’ї.
Суд ухвалює, що шлюб може бути розірваний тільки в тому випадку, якщо продовження утримання сім’ї здійснюється за рахунок подружжя.
Проте слід пам’ятати, що шлюб в Україні ґрунтується на добровільній згоді чоловіка та дружини і що будь-які форми примусу виключені.
Розлучення за рішенням суду
Судове розлучення як підставу розірвання шлюбу нотаріально засвідчується судовим рішенням. Шлюб вважається розірваним, коли рішення про розлучення набуло чинності. Розірвання шлюбу на підставі ухвали суду здійснюється шляхом направлення ухвали суду до РАГС/РАЦС за територіальною належністю для внесення даних про розірвання шлюбу до регістру шлюбу.
Відповідно до норм сімейного права, повідомлення про розлучення міститься на лицьовій стороні запису про шлюб у день отримання судового рішення. Після проставлення такої позначки на паперовому бланку свідоцтва про шлюб аналогічні відомості про розлучення вносяться до державного реєстру.
Якщо ви не знаєте, як отримати рішення суду (на сторінці Як отримати рішення суду) про розірвання шлюбу, або у вас немає фізичної можливості звернутися до судових органів особисто, зверніться до Прокурора з сімейних розлучень Олексія Миколайовича. Скрябіна, і він допоможе вам швидко вирішити усі юридичні питання.