Додаткові витрати на дитину

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про участь батьків у додаткових витратах на дитину, про стягнення додаткових витрат на дитину, про рішення суду про стягнення додаткових витрат на утримання дитини, розмір додаткових витрат на дитину, ознайомившись з матеріалом статті «Додаткові витрати на дитину» на сайті advokat-dnepropetrovsk.com Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Участь батьків у додаткових витратах на дитину

  1. Той із батьків, з якого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той із батьків, до якого вимога про стягнення аліментів не було пред’явлено, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом та т. п.).
  2. Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору визначається за рішенням суду з урахуванням обставин, що мають важливе значення.

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично чи постійно.

Стягнення додаткових витрат на дитину

У СК міститься правило про те, що у випадках коли дитина, яка утримується батьками, страждає на хворобу, їй заподіяно каліцтво або вона потребує додаткових витрат у зв’язку з розвитком будь-яких особливих її здібностей, той із батьків, з якого присуджено стягнення аліментів, а також той, якого не пред’являлося вимога про стягнення аліментів, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину.

Таким чином, у цьому випадку йдеться про додаткові витрати, а не про додаткове стягнення коштів на утримання дитини.

Аліменти мають на меті забезпечити нормальні матеріальні умови життя дитини. Проте в окремих випадках в силу особливих обставин (розвиток здібностей дитини, тяжка хвороба, каліцтво дитини тощо) понад звичайні потрібні значні додаткові витрати, бо цих засобів може виявитися недостатньо.

Тому розмір додаткових витрат, що стягуються, (сум) повинен визначатися в залежності від дійсно понесених або передбачуваних витрат.

До участі у додаткових витратах на утримання дітей, викликаних особливими обставинами, можуть залучатися лише батьки.

У цих випадках йдеться про фактично понесені або передбачувані витрати, тому вони повинні визначатися у твердій грошовій сумі.

Отже, розмір суми, яка стягується з одного з батьків, зобов’язаного брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами, повинен визначатися залежно від реально понесених або передбачених виплат і не може бути визначений у частці заробітку (доходу) платника.

Зв’язатися з адвокатом

Рішення суду про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

Додаткові витрати, викликані особливими обставинами, можуть бути присуджені у вигляді конкретної суми, що підлягає одноразовій сплаті, або як щомісячні платежі на тривалий термін або постійно, наприклад, у разі тривалої хвороби чи травми дитини.

У зв’язку з цим суд має право зобов’язати одного з батьків, як платника аліментів, так і того, до якого вимога про стягнення аліментів не була пред’явлена, взяти участь як у фактично понесених додаткових витратах, так і додаткових витратах, необхідних на майбутнє.

У законі не міститься вказівка на те, що батьки “дитини мають право укласти договір про участь того з батьків, з якого присуджено стягнення аліментів, а також того, до якого вимога про стягнення аліментів не була пред’явлена, у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами.

Проте з огляду на положення про застосування аналогії закону, що міститься в СК, можна зробити висновок про те, що батьки мають право укласти договір про участь одного з них у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами, із зазначенням у ньому розміру та строків участі у додаткових витратах на дитину.

Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору визначається за рішенням суду з урахуванням обставин, що мають важливе значення.

Визначення обставин, які можуть бути визнані суттєвими, закон відносить до компетенції суду, у провадженні якого перебуває справа за позовом щодо визначення розміру участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину, спричинених особливими обставинами.

Принаймні обставинами, які мають істотне значення і які суд зобов’язаний враховувати при розгляді зазначеної справи, є: стан здоров’я, матеріальне становище, наявність у відповідача інших неповнолітніх дітей, непрацездатного чоловіка, дружини, повнолітніх дітей тощо.

Враховуючи зазначені обставини, суд у рішенні визначає у твердій грошовій сумі розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину, спричинених особливими обставинами.

Доказами, що підтверджують особливі обставини, що призвели до додаткових витрат на дитину, можуть бути документи, що свідчать про понесені витрати на навчання дитини у платному навчальному закладі, на оплату її додаткових занять, на придбання спеціальних інструментів для розвитку здібностей дитини та спеціальних допоміжних засобів для дитини з дитиною недоліками фізичного розвитку, висновків МСЕК, судово-медичної експертизи, довідки медичних установ, а також інші документи, що свідчать про те, що дитина страждає на тяжку хворобу, їй заподіяна травма, та про необхідність у зв’язку з цим витрат на соціальну та медичну допомогу, на додаткове харчування, придбання ліків, спеціальний медичний та звичайний догляд, побутове обслуговування, протезування, санаторно-курортне лікування, придбання спеціальних засобів пересування тощо.

Зв’язатися з адвокатом

Розмір додаткових витрат на дитину

Розмір додаткових витрат має бути підтверджений фактично понесеними або допустимими витратами, наприклад, документами, що підтверджують витрати на додаткове харчування за нормами, розробленими МОЗ, — довідками органів місцевого самоврядування, організацій торговельної мережі або управління ринками про середні ціни на продукти у відповідний період їх придбання; витрати на спеціальний медичний догляд – довідками медичних установ про вартість медичних послуг (масаж, уколи тощо); витрати на лікування, протезування, санаторно-курортне лікування — витягами з історії хвороби хворого про використані ліки, рецепти лікарів, довідки, чека та рахунки, проїзні документи тощо.

У разі зміни обставин, які були покладені в основу рішення суду про стягнення додаткових витрат на дитину, кожна сторона має право звернутися до суду з вимогою.

Позивач може вимагати збільшення сум додаткових витрат, якщо його матеріальне становище погіршиться або стан здоров’я дитини вимагатиме збільшення таких витрат.

Платник, своєю чергою, може вимагати звільнення його від додаткових виплат або зниження їх розміру, якщо матимуть місце факти, що дають право на це (покращення здоров’я дитини, погіршення матеріального становища платника тощо).

Позови про стягнення додаткових витрат на дитину можуть подаватися до суду за місцем проживання як позивача, так і відповідача.

Якщо вимога про стягнення аліментів та про стягнення додаткових витрат на дитину розглядаються судом одночасно, то у рішенні має бути окремо зазначена частка заробітку, що приходиться дитині у вигляді аліментів, та сума присуджених додаткових витрат (постанова Пленуму Верховного Суду України “Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім’ю України”).

Також на сайті advokat-dnepropetrovsk.com сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: аліменти в частці від заробіткудоговір між батьками про сплату аліментів, зменшення та збільшення розміру аліментів (зміна), аліменти на повнолітніх.

Часті питання адвокату

Хто може залучатися судом до участі у додаткових витратах на утримання дитини?
Як виплачується сума, визначена як додаткові витрати на дитину?
Що враховує суд при визначенні розміру участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину у разі спору?
Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Додаткові витрати на дитину» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал , щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нас

Додаткові витрати на дитину

Корисні матеріали сайту advokat-dnepropetrovsk.com :

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: